Akcja „Miś”, czyli sukces po raz siódmy

W sobotę 27 stycznia o godzinie 10.00 w Zespole Opieki Zdrowotnej w Łęczycy na oddziale dziecięcym rozpoczął się 7 finał akcji „MIŚ”.

Organizatorem akcji jest Tomasz Walczewski – rolnik, właściciel 80-hektarowego gospodarstwa ze wsi Nowe, od dwóch kadencji radny rady miejskiej w Krośniewicach w powiecie kutnowskim. Samorządowiec, który zasłynął w kraju tym, że nie pobiera diety za udział w sesjach rady i posiedzeniach gminnych komisji. Radny od lat gromadzi diety na specjalnym koncie i finansuje z nich działania na rzecz lokalnej społeczności. Organizuje wiejskie festyny, zawody sportowe, wycieczki, wspiera najbiedniejszych mieszkańców powiatów łęczyckiego i kutnowskiego. Jego decyzja przysporzyła mu dużego poparcia, przyciągnęła również wolontariuszy i sponsorów.

– Wszystko zaczęło się 7 lat temu, kiedy wspólnie z córką Wiktorią robiłem zakupy w jednym z kutnowskich marketów. Płaciłem za zakupy, wśród których znajdował się miś – pluszowa maskotka. Za nami stał mężczyzna z córką, której spodobał się miś. Powiedziała tacie, że ona też chce takiego, ale ojciec odpowiedział, że go nie stać. Wówczas Wiktoria, bez namysłu, oddała jej swojego. Wtedy przyszedł mi do głowy pomysł, by zorganizować zbiórkę zabawek, gier i przekazać je najbardziej potrzebującym dzieciom – mówi pan Tomasz.

Wiktoria – od której wszystko się zaczęło – wspólnie z tatą po otrzymaniu podziękowań od OREW „Niezabudka” z Kutna

Tym, którzy nie proszą

W sobotę wspólnie z Tomaszem Walczewskim i wolontariuszami odwiedziliśmy oddziały pediatryczne szpitali w Łęczycy i Kutnie oraz kutnowską Placówkę Szkolno-Wychowawczą „Tęcza”. W kutnowskim szpitalu wolontariusze przekazali również prezenty przedstawicielom Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „Niezabudka” z Kutna. Następnego dnia odwiedzili 47 rodzin, którym przekazano paczki.

– Akcja prowadzona jest w powiatach łęczyckim i kutnowskim, w przyszłym roku chcemy dołączyć powiat zgierski i łowicki. Paczki zostały w tym roku przekazane rodzinom wytypowanym przez wolontariuszy jako najbardziej potrzebującym. W powiecie łęczyckim takich rodzin odwiedzimy 13, a w kutnowskim 34. Dodam, że nie są to rodziny, które uważają, że z racji trudnej sytuacji należy się im pomoc – mówi pomysłodawca akcji.

Wręcz przeciwnie, są to ludzie, którzy mimo trudnej sytuacji, nie zgłaszają się do MOPS-u czy GOPS-u z prośbą o pomoc. W paczkach znalazły się: żywność, ubrania, zabawki, czyli wszystko to, co przekazali mieszkańcy i firmy. W tym roku do akcji dołączyły dwie szkoły z powiatu łęczyckiego: Szkoła Podstawowa w Piątku oraz Szkoła Podstawowa w Chorkach.

Rodzinne zdjęcie organizatorów i wolontariuszy przed łęczyckim szpitalem

– Dzięki objęciu naszej akcji przez redakcję „Tygodnika Poradnika Rolniczego” patronatem medialnym dotarliśmy do wielu niedostępnych wcześniej miejsc. Zgłosiło się np. kilka firm ze Śląskiego. Chciałbym bardzo podziękować redakcji za pomoc – mówi Tomasz Walczewski.

Jeden z dziesięciu

W uroczystym przekazaniu prezentów najmłodszym pacjentom oddziałów pediatrycznych w Łęczycy i Kutnie oraz placówce „Tęcza” udział brała Grupa AIR SOFT „DIAMOND DOGS”. Ich stroje, wyposażenie bojowe oraz repliki broni cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem.

Mali pacjenci oddziału dziecięcego chętnie pozowali do pamiątkowego zdjęcia

Uśmiechy na twarzach dzieci były niezapomnianym wrażeniem i dodatkowym impulsem, by w kolejnym roku kontynuować akcję. To jednak nie wszystko. Tomasz Walczewski planuje kolejną atrakcję. Niebawem w łęczyckich i kutnowskich szkołach podstawowych zorganizowane zostaną teleturnieje „Jeden z dziesięciu”, które poprowadzi dwukrotny zwycięzca finałów Bogusław Lewandowski. Ośmiu zwycięzców weźmie udział w kilkudniowym wyjeździe do Szczecina na odbywające się w czerwcu Światowe Dni Morza. Oczywiście ich wyjazd zostanie w całości sfinansowany przez Tomasza Walczewskiego.

Ireneusz Oleszczyński

Możesz również polubić…