Geotermia ponownie priorytetem rządu

6 marca w Sali Kolumnowej Sejmu pod honorowym patronatem Ministra Środowiska, prof. Jana Szyszki odbyła się konferencja pt. ,,Geotermia Impulsem Rozwoju Polskiej Gospodarki”. Organizatorem wydarzenia jest kierowany przez Posła na Sejm RP Ireneusza Zyskę Parlamentarny Zespół Górnictwa i Energii. Podczas inauguracyjnego wystąpienia minister Jan Szyszko podkreślił, że Polska posiada unikatowe zasoby energetyczne. „Trzeba być dumnym z tego, że prawie 90 proc. takiego nośnika energii jak węgiel kamienny znajduje się w tym miejscu Europy. A więc prawie 90 proc. całych zasobów węgla kamiennego Unii Europejskiej, w obecnych technologiach wydobycia, znajduje się w tym miejscu”. Minister dodał również, że ¼ zasobów węgla brunatnego znajduje się na terenie Polski. Nasz kraj posiada też bogate zasoby gazu łupkowego z tym, że dostępne nie w takich technologiach, jakie były opracowywane na terenie Ameryki Północnej. Minister środowiska zwrócił także uwagę na posiadane przez Polskę zasoby energii odnawialnej. „Według szkoły prof. J. Sokołowskiego te zasoby są ogromne i wielokrotnie przewyższają potrzeby naszego kraju” – powiedział prof. Jan Szyszko. Jak dodał nie zależą one od warunków meteorologicznych, np. wiatru czy słońca, i są one stabilne. Minister Szyszko podkreślił, że rozwój geotermii w Polsce jest wielką szansą. Przypomniał też, że geotermia ma swoje miejsce w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).
Celem konferencji było zwrócenie uwagi na szanse płynące z wykorzystania szczególnego rodzaju odnawialnych źródeł energii, jakim jest geotermia. Podczas sympozjum uczestnicy debatowali nt. dróg rozwoju geotermii, zarówno pod względem technicznym, jak i finansowym.
Konferencja w Sali Kolumnowej Sejmu RP przeznaczona była dla polityków, samorządowców i potencjalnych inwestorów.
Wśród zaproszonych gości z naszego terenu znaleźli się Wójt Gminy Dąbrowice Dorota Dąbrowska oraz Radny Gminy Krośniewice Tomasz Walczewski

geo (1)

geo (2)

geo (3)

geo (4)

Możesz również polubić…