Wygraj wycieczkę do Szczecina!!!

Serdecznie zapraszam wszystkie chętne dzieci klas IV-VII do wzięcia udziału w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Szczecinie i Bałtyku. Szkolny etap konkursu odbędzie się w formie testu ( 30 zadań) 27 kwietnia 2018 r. i wyłoni dwójkę uczestników, którzy będą reprezentować szkołę w finale, który odbędzie się 30 maja 2018 r., rozpoczęcie o godzinie 17.00 w Zajeździe Basior w Skłótach, gmina Krośniewice.Osoby te otrzymaja na koniec roku szkolnego atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Trzech lub troje najlepszych uczestników finałowych międzyszkolnych zmagań pojedzie na wycieczkę jednodniową do Szczecina, w dniu 9 czerwca 2018 r., ufundowaną przez radnych Tomasza Walczewskiego i Ewę Stolarczyk. Konkurs przeprowadzony zostanie w formule „Jednego z dziesięciu”. Jest konkursem interdyscyplinarnym, łączącym podstawową wiedzę z zakresu historii sztuki, wiedzy o kulturze, plastyki, przyrody, geografii, historii, legend Szczecina, jego najbardziej znanych zabytków, a także środowiska geograficzno-przyrodniczego Bałtyku, a także podstawowych informacji o żaglowcach. Celem Konkursu jest rozbudzanie, rozwijanie i pogłębianie zainteresowań dzieci wiedzą o historii, sztuce, kulturze, geografii, przyrodzie. Integracja uczestników z różnych szkół. Umożliwienie uczniom zaprezentowania posiadanej wiedzy i umiejętności. Biorąc udział w Konkursie masz szansę poszerzyć swoją wiedzę, odkryć w sobie pasję, poczuć dreszcz emocji oraz zdobyć atrakcyjną nagrodę w postaci sponsorowanej wycieczki.

Zapoznajcie się z regulaminem konkursu. A także materiałami na podstawie, których przeprowadzone zostaną szkolne eliminacje i odbędzie się etap finałowy.

Materiały do konkursu. Na ich podstawie opracowane zostaną pytania. Oto linki:
1. Historia Szczecina od zarania dziejów do czasów współczesnych …
http://www.gryf.com.pl/dawny_szczecin/historia_miasta_szczecina
2. http://www.szczecin.eu/odwiedz_szczecin/historia-szczecina.html
3. http://kochamszczecin.pl/index.php/legendy
4. https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%Żaglowiec
5. https://kz1.pl/6544/morze-baltyckie

Historia Szczecina
Szczecin, znany również pod innymi alternatywnymi nazwami) jest stolicą województwa zachodniopomorskiego w Polsce. Położony w pobliżu Morza Bałtyckiego, jest siódmym co do wielkości miastem w kraju i głównym portem morskim w Polsce. W czerwcu 2011 roku liczba ludności w Szczecinie wynosiła 407.811 osób.
Szczecin położony jest nad Odrą, na południe od Zalewu Szczecińskiego i Zatoki Pomorskiej. Miasto położone jest wzdłuż południowo-zachodniego brzegu jeziora Dąbie, po obu stronach Odry, i na kilku dużych wyspach między zachodnimi i wschodnimi odnogami rzeki. Szczecin graniczy bezpośrednio z miastem Police i miejskim centrum aglomeracji szczecińskiej, które obejmuje społeczność w niemieckich stanach Pomorza Przedniego, Brandenburgii i Meklemburgii.
Historia miasta rozpoczęła się w VIII wieku wraz z powstaniem twierdzy słowiańskiej na Pomorzu, zbudowanej na miejscu dzisiejszego zamku. W XII wieku, kiedy Szczecin stał się jednym z głównych ośrodków miejskich Pomorza, przestała obowiązywać niepodległość Polski piastowskiej, Saksonii, Świętego Cesarstwa Rzymskiego i Danii. W tym samym czasie, dynastia Griffinów ugruntowała sobie pozycję lokalnych władców. Miejscowa ludność została nawrócona na chrześcijaństwo i przybyli osadnicy niemieccy. Rdzenna ludność słowiańska została zasymilowana i czasami była nawet dyskryminowana w następnych wiekach. W latach 1237-1243 miasto zostało zbudowane na nowo: przyznano mu rozległe prawa autonomiczne i ostatecznie dołączyło ono do Hanzy.
Po Traktacie w Szczecinie w 1630 roku miasto znalazło się pod kontrolą szwedzką. Zostało on wzmocnione i pozostało szwedzką twierdzą aż do roku 1720, kiedy to zostało przejęte przez Królestwo Prus i stało się stolicą województwa pomorskiego, które po 1870 roku było częścią Cesarstwa Niemieckiego. Pod koniec XIX wieku, Szczecin stał się miastem przemysłowym. Znacznie wzrósł w zakresie wielkości i liczby ludności, służąc w tym czasie jako główny port dla Berlina. W czasach nazistowskich, grupy opozycyjne i mniejszości etniczne i religijne były prześladowane i traktowane jako wrogowie. Pod koniec II Wojny Światowej, status Szczecina budził wątpliwości, a sowieckie władze okupacyjne w pierwszej kolejności powołały urzędników z niemal całkowicie niemieckiej ludności przedwojennego miasta. Jednak w lipcu 1945 roku, do przejęcia władzy zostały dopuszczone władze polskie. Stettin został przemianowany na Szczecin i stał się częścią Polskiej Republiki Ludowej, a od 1989 roku – Rzeczpospolitej Polskiej.
Po ucieczce i wypędzeniu ludności niemieckiej i stworzeniu polskiej osady, Szczecin stał się centrum administracyjnym i przemysłowym polskiego Pomorza. Na terenie miasta powstały: Uniwersytet Szczeciński, Pomorska Akademia Medyczna, Akademia Morska w Szczecinie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i Akademia Sztuk Pięknych w Szczecinie.
Etymologia nazwy.
Pierwszy raz

Możesz również polubić…