Zablokują dojazd do strefy!

Zgodnie z zapowiedziami, po protestach w Łowiczu i Łodzi, rolnicy z powiatu kutnowskiego oraz łęczyckiego będą strajkować w Kutnie. Protest ma się odbyć w najbliższy poniedziałek, między godzinami 11 a 13 na rondzie Unii Europejskiej przy ul. Sklęczkowskiej. – Mamy dość zachodniego kapitału w naszym kraju! – grzmią zbulwersowani rolnicy.

– Musimy pokazać, że nie zgadzamy się na rządy PSL-u. Dość rozkradania naszego kraju, dość ludowców i dość wyzyskiwania rolników. Nie zgadzamy się na nazywanie nas przez ministra Sawickiego frajerami. Jak to możliwe, że rolnictwo upada . Kto wyżywi ten kraj, jeżeli nie my? – mówi Tomasz Szczęsny, jeden z sołtysów.

Przypomnijmy, że rolnicy z regionu po raz pierwszy do protestów dołączyli się 18 stycznia podczas strajku górników w Bytomiu. Gospodarze z naszego powiatu wspierali też protestujących w Łowiczu i Łodzi.

– Rolnicy domagają się wypłaty odszkodowań za straty wyrządzone w uprawach przez dziki, przywrócenia opłacalności produkcji mleka i trzody chlewnej, zakazu sprzedaży ziemi obcokrajowcom oraz prywatyzacji lasów, a także rekompensat za dwuletni zakaz uboju rytualnego. Ponadto zapraszamy wszystkich okolicznych mieszkańców i rolników do wzięcia udziału w strajku – mówi Tomasz Walczewski, uczestnik protestów.

Na tym jednak nie koniec demonstracji. W najbliższy poniedziałek akcja protestacyjna obejmie drogę krajową nr 92 tuż przy rondzie, którym dojeżdżają tiry do kutnowskiej strefy ekonomicznej. Jak zapewniają rolnicy, strajk ma odbywać się w godzinach od 11 do 13 i polegać ma na piętnastominutowym blokowaniu drogi oraz pięciominutowym przepuszczaniu pojazdów.

– Droga będzie blokowana głównie ze względu na masarnię, do której są dostarczane w większości zwierzęta z importu – naszym zdaniem – niewiadomego pochodzenia. Tracą na tym zarówno rolnicy, jak i my wszyscy, konsumenci – wyjaśnia Andrzej Prochoń, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Rolników i Konsumentów.

Źródło: http://www.kutno.net.pl/?pd=news&id=40012

Możesz również polubić…